Typy finančních úschov

15. 3. 2022

Zvažujete-li nákup nebo prodej nemovitosti, zcela jistě uvažujete i o tom, jakou zvolit formu pro přesun finančních prostředků. Nabízí se nám několik variant.

Jednou z možností, jak převést finanční prostředky, je jejich převedení přímo na účet prodávajícího. Z mého pohledu se jedná o variantu velmi rizikovou, a to z následujících důvodů. Můžou nastat dvě situace. Katastrální úřad po své přezkumné činnosti zjistí, že nejsou splněny podmínky pro povolení vkladu práv do KN a tuto skutečnost sdělí prostřednictvím tzv. „seznámení s podklady pro rozhodnutí“ všem účastníkům řízení anebo, že podaný návrh nemá předepsané náležitosti a v takovém případě katastrální úřad pomůže podateli k jeho zhojení prostřednictvím tzv. „výzvy k odstranění nedostatků návrhu na vklad“.

V případě prvním se jedná o neodstranitelné vady, což jsou takové, které nelze dodatečně zhojit. V takové situaci lze vzít podaný návrh zpět a podat jej znovu, přičemž se zpětvzetím návrhu musí souhlasit všichni účastníci řízení. A zde může právě nastat zádrhel, že prodávající nebude chtít spolupracovat na zpětvzetí návrhu nebo na následném doplnění či úpravě návrhu na vklad nebo samotné vkladové listiny. Pak nastává moment, kdy kupující nebude mít ani své peníze, ale ani nebude vlastníkem vysněného domu. Tuto záležitosti lze pochopitelně řešit právní cestou. V takovém případě je nutné počítat nejen s časovou náročností, ale i se zvýšenými finančními prostředky na právní služby.

V případě druhé varianty se jedná o odstranitelné nedostatky, kdy mezi nejběžnější patří nepřiložení vkladové listiny k návrhu, podání vkladové listiny bez ověřených podpisů a podobně. V některých případech není nutná součinnost všech účastníků řízení (například u ověření podpisu prodávajícího již ano). Pokud by nebyl prodávající ochotný spolupracovat, dostáváme se do stejného problému jako v případě výše uvedeném.

Dále se nám nabízejí již bezpečnější prostředky, a to převod peněžních prostředků za pomoci úschovních účtů, které poskytují jak realitní kanceláře, tak i advokáti, notáři a banky.

Výhody úschovy ocení prodávající i kupující. Prodávající podá návrh na vklad oproti úplné úhradě kupní ceny na úschovní účet. Kupující bude moc v klidu spát, neboť do doby provedení vkladu vlastnického práva budou jeho finanční prostředky uloženy na úschovním účtu a uvolněny až v okamžiku, kdy dojde k převodu vlastnického práva. V případě, že by k převodu vlastnického práva nedošlo, jsou finanční prostředky uvolněny zpět na účet, ze kterého byly přijaty.

Jak jsem uvedla výše – tzv. úschovy poskytují i realitní kanceláře, avšak pouze na písemnou žádost klienta. Smlouva o úschově musí být samostatná a v písemné formě a každá úschova musí být vedena na samostatném účtu realitní kanceláře u banky či jiné finanční instituce v České republice. Banka musí být zároveň informována, že majitelem uschovaných peněžních prostředků je třetí osoba. Ta musí být patřičně identifikována. Peníze na takto zřízeném účtu nesmí být použity jinak než na úhradu kupní ceny po splnění příslušných podmínek. Buďte však velmi obezřetní, pokud by realitní kancelář nabízela úhradu kupní ceny na jiný než úschovní účet.

Z mého pohledu jsou velmi bezpečné úschovy poskytované advokáty či notáři. Advokátní úschovy jsou oproti úschovám notářů levnější. Cena advokátem za poskytnutou službu úschovy je smluvní, není určena advokátním tarifem. Advokát, se kterým se domluvíte na zajištění úschovy, s Vámi uzavře písemnou smlouvu o úschově. Je povinen Vás informovat o pohybech na úschovním účtu, tedy informuje o složení kupní ceny, o uvolnění finančních prostředků. Advokát je povinen každou úschovu nahlásit České advokátní komoře do její evidence. Každá advokátní úschova je tak ze strany ČAK dohledatelná a je možná její kontrola. Advokát, který zajišťuje úschovu ve většině případů rovněž zajišťuje i samotný proces realizace převodu vlastnického práva k nemovitosti, zejména pak připraví kupní smlouvu, ověří podpisy a připraví samotnou smlouvu o advokátní úschově.

Tento příspěvek je obecným pojednáním nad danou problematikou, není zamýšlen jako odborný text ani jako právní poradenství. Příspěvek neřeší všechny možné otázky spojené s danou problematikou, je třeba rovněž zohlednit datum, kdy byl příspěvek sepsán, neboť právní úprava se mohla změnit. Pokud potřebujete právní službu či poradenství, obraťte se na advokáta, popřípadě na notáře.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Mgr. Kateřina Boháčová Balatová

advokát

T: + 420 608 515 591
E:
katerina.balatova@ak-kb.cz

Evidenční číslo ČAK: 17730
IČO:
06406084
ID datové schránky:
xkzubdw

Kancelář:
Americká 152/15
Praha 2 - Vinohrady
120 00