Darování mezi manželi, darování do společného jmění manželů, darování jednomu z manželů
20.4.2022
Uzavřením manželství vzniká mezi manželi specifická forma vlastnictví, která se nazývá společné jmění manželů a podlého buď zákonnému režimu nebo režimu smluvnímu, v některých případech může být založeno i soudním rozhodnutím.
Abychom si mohli odpovědět na otázku, co lze darovat mezi manželi, je nutné si vyjasnit co vše náleží do společného jmění manželů (dále jen „SJM“), neboť to, co je součástí tohoto jmění si nemohou manželé mezi sebou darovat. Jednoduše řešeno, součástí SJM je vše, co nabyl jeden z manželů za trvání manželství nebo co nabyli manželé společně za trvání manželství.
Předmětem společného jmění nejsou věci osobní potřeby jednoho z manželů, věci nabyté darem, dědictvím nebo odkazem jedním z manželů, náhrada za nemajetkovou újmu na přirozených právech, dále to, co nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahující se k jeho výlučnému vlastnictví, a to co nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
Součástí SJM je i zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů. Například, pokud vlastní jeden z manželů byt, který pronajímá, je zisk, tedy nájemné součástí SJM. V některých případech do SJM spadá i obchodní podíl ve společnosti.
Za předpokladu, že nemáte zákonný režim SJM upravený, ať již zúžením nebo jeho rozšířením, lze mezi manželi darovat vše, co nepatří do SJM. Například, pokud manžel nabyl před manželství auto, může jej darovat po uzavření manželství manželce. Nebo, pokud manžel před uzavřením manželství se stal vlastníkem pozemku v rámci dědického řízení, může například polovinu tohoto pozemku darovat manželce. Darováním ať již věci movité nebo nemovité se stávají manželé podílovými spoluvlastníky.
A co když chce někdo darovat určitou věc oběma manželům? Bude to součástí SJM nebo nikoli?
Můžou nastat v zásadě tři situace.
Dárce daruje jen jednomu z manželů. V takovém případě obdarovaný manžel bude výlučným vlastníkem takové věci. V tomto případ bude účastníkem smlouvy dárce a obdarovaný, tedy jen jeden z manželů.
Pokud by chtěl dárce darovat oběma manželům tak, aby darovaná věc byla součástí SJM, musí v darovací smlouvě uvést jako účastníky smlouvy oba manželé a zároveň, uvést, že dar se stane součástí společného jmění manželů. Pokud by ve smlouvě nebylo výslovně uvedeno, že dar se stává součásti SJM, připadne dar do spoluvlastnictví, každému z obdarovaných jedna polovina.
Třetí variantu jsem již naznačila výše. Jedná se o situaci, kdy účastníky darovací smlouvy jsou oba manželé, ale ve smlouvě není výslovně uvedeno, že dar se stává součástí SJM. V tomto případě se manželé stávají spoluvlastníky.
V následujícím článku Vám poradím, co by měla obsahovat jednoduchá darovací smlouva, ve které nechcete řešit například doživotní užívání, předkupní právo a podobně.
Pozor byste si měli dát však vždy, když je předmětem smlouvy nemovitost – byt, garáž, pozemek, Z vlastní zkušenosti vím, že správná specifikace převáděné nemovitosti může někdy působit problémy.
Potřebujete-li poradit s přípravou darovací smlouvy, nebo provést kontrolu již sepsané smlouvy, obraťte se na mou advokátní kancelář a.k.K.B., e-mail: katerina.balatova@ak-kb.cz, kde Vám velmi ráda poskytnu odbornou pomoc.
Mgr. Kateřina Boháčová Balatová
Tento příspěvek je obecným pojednáním nad danou problematikou, není zamýšlen jako odborný text ani jako právní poradenství. Příspěvek neřeší všechny možné otázky spojené s danou problematikou, je třeba rovněž zohlednit datum, kdy byl příspěvek sepsán, neboť právní úprava se mohla změnit. Pokud potřebujete právní službu či poradenství, obraťte se na advokáta, popřípadě na notáře.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Mgr. Kateřina Boháčová Balatová
advokát
T: + 420 608 515 591
E: katerina.balatova@ak-kb.cz
Evidenční číslo ČAK: 17730
IČO: 06406084
ID datové schránky: xkzubdw
Kancelář:
Americká 152/15
Praha 2 - Vinohrady
120 00